לצאת עם שתיים במקביל
שאלה: שמי אופיר, רווק בן 32. אני מוצף ברוך ה' בהרבה הצעות ומתקשה לבחור ביניהן. לאחרונה התחלתי להתלבט אם לא יהיה עדיף להיפגש עם 2-3 בנות במקביל. אני יודע שזה לא הכי 'חלק' אבל בתכל'ס כולם יודעים שהמון דייטים נופלים בפגישה הראשונה ועד שאתה מברר על מישהי חדשה ובודק שהיא לא תפוסה ומקבל טלפון וקובעים זמן להיפגש – אתה מבזבז זמן יקר. ככה אני יכול לתקתק מהר יותר פגישות ובחורות ולמצוא את מה שאני באמת מחפש. לא ככה?

תשובה: שלום אופיר.
מצטער לאכזב אבל אם נדמה לך שבשיטה הזו 'תחסוך זמן' ו'תקצר תהליכים' בדרך לחופה – אתה טועה. זוהי דרך שנראית קצרה אבל היא באמת ארוכה יותר. היא מבוססת על מחשבה שגויה שאני צריך פשוט 'לתקתק' כמה בנות לא רלוונטיות שעומדות בדרכי ואז אגיע אל האחת והיחידה, תוך שניה אזהה אותה ונדהר ביחד אל השקיעה.
מה לעשות ובחיים זה לא עובד ככה. תשאל אנשים נשואים ותגלה שברוב המוחלט של המקרים היו להם התלבטויות והתמודדויות לאורך הקשר. הם היו צריכים לעבור תהליך. להיפתח, להכיל, להשתחרר, להתגבר, כדי שיתאפשר להם לבנות קשר טוב שבו תפרח האהבה.
מי שיוצא במקביל עם כמה בנות מראש לא נותן צ'אנס שדבר כזה יקרה. הוא הרי לא יכול להמשיך לאורך זמן עם אותן בנות במקביל וחייב להכריע במהירות האם לחתוך או להמשיך הלאה. ברגע שייתקל בהתמודדות כלשהי הוא ימהר לסיים את הקשר ולא יאפשר לעצמו לברר ולעבור תהליך כדי לתת סיכוי שיקרה משהו משמעותי ביניהם.

במילים אחרות, הוא עשוי להיפגש תוך כדי המרתון הזה עם המיועדת לו משמים אבל לפספס אותה…

כל זאת, אופיר, מבלי להתייחס לבעיה של 'גנבת דעת' שיש במעשה שכזה ואונאה של בחורה שמתכוננת לדייט איתך: מקדישה ערב, מתקלחת, מתלבשת, מתאפרת, נוסעת, נפתחת, מספרת, מקשיבה – וכל זאת מבלי לדעת שלא משנה כמה נהדרת היא תהיה בפגישה, בלו"ז שלך כבר נקבע למחר דייט עם מישהי אחרת. איזו בחורה היתה מסכימה לצאת במקרה כזה?!

דרך אגב, אתה, אופיר, היית מוכן להיפגש עם בחורה לו היית יודע שהיא כבר קבעה דייט למחר עם אחד החברים שלך?

כתוב בספר הזוהר ש'אהבה' זו נשמה אחת בגופים מחולקים. הכוח של האהבה נעוץ בכך שמדובר בגבר ואישה שמתאחדים ומתמסרים זה לזו באופן טוטאלי. כדי לתת סיכוי שדבר כזה יתחיל להתפתח צריך להתאזר בסבלנות ולהתמקד לגמרי באחד שנמצאת מולך. כשאתה נפגש איתה על תשווה לאחרות ואל תחשוב אילו עוד הצעות מחכות לך מעבר לגדר. נסה לחשוב רק עליה עליך והאם אפשר לקדם ולהצמיח את הקשר ביניכם.

בהצלחה!
יוני לביא

הוא לא מַרְפֶּה
שאלה: במשך חודש יצאתי עם בחור. עם הזמן גיליתי עליו כמה דברים שגרמו לי להחליט שזה לא מתאים ואני רוצה להיפרד. מאז עברו שלושה חודשים והוא פשוט לא מרפה ממני. הוא משוכנע שאני 'האחת והיחידה' שלו, ומנסה בכל דרך להפעיל עלי לחץ שנחזור. הוא מתקשר, שולח הודעות, פרחים, שוקולדיים, משגר אנשים שישדלו וישכנעו אותי. זה ממש מעיק ומציק לי. אמרתי לו שאני לא מעוניינת ושיפסיק, אבל זה לא עוזר.

מה לעשות?
רינת

תשובה: שלום רינת.

ראשית, בלי קשר למקרה הספציפי שלך, הנה עצה טובה לכל שמגלה מי שנפרד מבן/ת זוג על רקע אי-התאמה: אם החלטתם להיפרד – עשו את זה סופית!

בלי ד"שים, מסרוני ברכה ליום הולדת ולייקים בפייסבוק.

גם אם לכם זה נראה סתמי וחסר משמעות, בצד השני זה עלול ליצור בלבול או לטפח תקוות שווא.

שנית, לגבי הבחור שנפגשת איתו, אילנה. אם הוא ממשיך ללחוץ עלייך, הוא כנראה לא קלט או לא הפנים שהקשר ביניכם נגמר סופית.

לכן, חשוב שתבהירי לו באופן שאינו משתמע לשתי פנים שהעניין סגור והחלטתך סופית!   

לאחר מכן פשוט אל תשתפי פעולה ואל תגיבי לשום פניה שלו.

כשהוא יראה שאת נחרצת במה שאמרת ושהוא מבזבז את זמנו לשווא – קרוב לוודאי שהוא גם יפסיק.

אם לא – העבירי לו מסר חד-משמעי דרך גורם שלישי (למשל, דרך כל אותם 'שליחים' שהוא שולח לך כדי לשדל אותך, דרך מי שהכיר ביניכם, או דרך מישהו מהצד שלך שיתקשר אליו) – שמבחינתך אין על מה לדבר! הקשר הסתיים והפניות שלו מטרידות אותך ואם לא יפסיק באופן מיידי הצעד הבא יהיה הגשת תלונה במשטרה על הטרדה.

הניסיון מלמד, שכמעט תמיד פה הסיפור מסתיים.

מאחל לך שתמצאי בקרוב את האדם המתאים לקשר טוב ובריא ששני הצדדים ירצו בו.

יוני לביא

חייבים לשלם לשדכן?
שאלה: שלום, אני חייבת לשאול לגבי תשלום לשדכן. אחותי הגדולה, תמר, התחתנה לפני שנה. מי שהכיר בינה לבין בעלה, דורון, היתה חברה לעבודה של אמא שלנו, שגרה ליד ההורים של דורון. האם במקרה כזה צריך לשלם לה על מה שעשתה? זה לא המקצוע שלה. היא בסך הכול אישה מבוגרת שפה ושם עושה שידוכים מהצד.

רוני

תשובה: שלום רוני.

ממש חובה לשלם לשדכן וכתוב ספרים שיש חשש למזל רע למי שמתחמק מחובתו לשלם. גם אם נראה לכם שהיא לא טרחה בעניין – היא נתנה להם את המתנה הגדולה ביותר בחיים שלהם והם חייבים להכיר לה תודה ולגמול לה.
כמה לשלם? יש מקומות בציבור החרדי שנותנים אלף דולר מכל צד. בציבור הדתי מקובל סכומים צנועים קצת יותר אבל ראוי בהחלט לתת שכר בסדר גודל של אלפים ולא אגרטל או כיסוי לחלות שנקנה בשלושים ש"ח.

אין גם ספק שאם כל מי שעוסק בשידוכים היה יודע שעל הצלחה הוא יתוגמל באלפי שקלים, המוטיבציה להשקיע בכך היתה גדֵלה מאד והיינו זוכים לראות עוד הרבה חתונות.

שנזכה שירבו חתונות בישראל!

יוני לביא

שמי זהה לשם של אמא שלו – זו בעיה?
שאלה: שמי מיכל, בת 26, הכרתי בחור חמוד בשם ארז ואנחנו יוצאים כבר חודש וזה נראה ממש טוב… יש רק בעיה אחת: לאמא של ארז קוראים גם מיכל, כמוני. שמעתי ממישהו שיש בזה בעיה לפי ההלכה. בבקשה אל תגיד לי שזה מפריע לנו להתחתן…

תשובה: שלום מיכל.
המקור לעניין הוא צוואת רבי יהודה החסיד (חי בגרמניה לפני כשמונה מאות שנה. מחבר "ספר חסידים" המפורסם). בין השאר מובאת שם הדרכת רבי יהודה שאדם לא יישא אישה ששמה כשם אימו. יש אומרים שסיבת הדבר היא כדי למנוע מצב בו אדם קורא לאשתו וזה נשמע כאילו הוא קורא לאימו בשמה הפרטי וזה לא מכובד. 
אך היות שאין לכלל הזה מקור בתלמוד והוא גם לא נפסק בשולחן ערוך, היו מגדולי הפוסקים שקבעו שזו הדרכה של רבי יהודה לצאצאיו בלבד ואינה מחייבת את כולם. הרב מרדכי אליהו זצ"ל היה מדריך במקרים כאלו שהחתן יכנה את הכלה בשם אחר כשם חיבה וכך ייוצר בידול בין השם שלה לשם של אמא שלו.
שיהיה לכם בהצלחה בהמשך הקשר ותזכי להקים בית נאמן בישראל.

יוני לביא


הורידו את האפליקציה של שליש